1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 sad1 sad3 wiosna1Nasza Gmina trzecia na powiatowej

powolimpeko

 

27 kwietnia w Zespole Szkół Nr 2 w Chełmnie odbyła się Powiatowa Olimpiada Ekologiczna. Trzecie miejsce w niej zajęła drużyna naszej Gminy. Reprezentowali nas:  Oliwia Jarocka, Filip Baranowski i Michał Plak (wszyscy Starogród) a w kategorii gimnazjum Agnieszka Stalmirska i Maria Gronowska (Starogród) oraz Robert Kawalec - Podwiesk. Gratulujemy

Uczniowie z Małych Łunaw z gościną w Starogrodzie

W piątek 22.04.2016r. o godzinie 18,00 uczniowie klasy V udali się do Zespołu Szkół w Starogrodzie, gdzie spotkali się z rówieśnikami tutejszej szkoły. Piątoklasiści z opiekunami przygotowali zakres działań, które w ciągu dwóch dni realizowali. W programie były: zabawy terenowe, ognisko, dyskoteka. Przygodę rozpoczęliśmy podchodami po przepięknych terenach ,,Góry Zamkowej" pokonując niezliczone ilości stopni, wykonując 20 zadań, które należało udokumentować, między innymi: policzyć cegły w murze, wejść do sklepu i dowiedzieć się jak długo prosperuje, ułożyć dziesięciostrofowy wiersz o biwaku, zbadać jakie drzewa rosną w sadzie, naśladować zwierzęta domowe, policzyć pieńki w parku, grzyby w ogródku, zapisać rejestrację autobusu szkolnego, wykonać taniec i inne ruchowe zadania, zmienić buty lewy na prawą i odwrotnie, zapisać rymowankę itp. Przy ognisku, podczas pieczenia kiełbasek drużyna pościgowa i uciekająca sprawdziła wykonanie zadań. Wszyscy jednomyślnie potwierdzili, że wypoczynek czynny na łonie budzącej się z wiosną przyrody to super sposób na miłe spędzenie czasu.      foto  

Święto jabłka w szkole w Starogrodzie

P4270146Zespół Szkół w Starogrodzie otrzymał z Agencji Rynku Rolnego w ramach bezpłatnej dystrybucji. Z tej o kazji w szkole P4270163podjęto działania profilaktyczne pod nazwą "Dzień Jabłka" na temat zdrowego odżywiania i konieczności mycia owoców przed jedzeniem. W wyładunku prawie 5 ton jabłek pomogli mieszkańcy Starogrodu. 

Kurs Operatora kombajnów

KRAJOWE STOWARZYSZENIE CENTRÓW KSZTAŁCENIA PRAKTYCZNEGO

ORGANIZUJE KURS OPERATORA KOMBAJNÓW ZBOŻOWYCH
oraz kurs operatora kombajnów zielonkowych
Celem kursu jest przygotowanie zainteresowanych osób do samodzielnej obsługi kombajnów zbożowych
(lub kombajnów zielonkowych).
Informujemy, że w dniu 14 maja 2016 r. w sobotę o godz. 10.00 w BUKOWCU w Świetlicy Wiejskiej ul. Dworcowa 7 przy OSP
rozpocznie się kurs dla kombajnistów.

Odpłatność:
- 500 zł. kombajn zbożowy;
- 100 zł. kombajn zielonkowy;
- 100 zł prasy wysokiego stopnia zgniotu.

Warunki zapisania się na kurs:
1) ukończone 18 lat,
2) posiadanie prawa jazdy kategorii B lub T.
Po ukończeniu kursu uczestnicy otrzymują zaświadczenie potwierdzające posiadanie kwalifikacji zawodowych operatorów kombajnów zbożowych ( lub kombajnów zielonkowych).
Nr kontaktowy: 58 683 76 12; 695 999 723; 517 856 236;

Świadczenie wychowawcze 500+

Rządowy program Rodzina 500 Plus ma za zadanie pomóc w wychowaniu dzieci poprzez przyznawanie świadczeń wychowawczych. Wypłacane pieniądze mają posłużyć jako częściowe pokrycie kosztów związanych z zaspokojeniem potrzeb życiowych oraz wychowaniem dziecka. Program w swoim założeniu poza poprawą sytuacji polskich rodzin ma również za zadanie przyczynić się do zwiększenia dzietności.
Na dzień 25.04.2016 r. do Urzędu Gminy w Chełmnie wpłynęło 430 wniosków w formie papierowej i 62 w formie elektronicznej. Wypłaty świadczenia wychowawczego zaplanowane są na 25 dzień każdego miesiąca; w kwietniu wypłacono 226 świadczeń na łączną kwotę 113 000,00 zł . Przypominamy, że osoby które złożą wniosek do 01.07.2016 r. otrzymają świadczenie z wyrównaniem od kwietnia.
Wnioski o świadczenie wychowawcze można składać w Urzędzie Gminy Chełmno pokój 315 w godzinach urzędowania.

Dzień Ziemi w Małych Łunawach

dzZiemi22 kwietnia w szkole w Małych Łunawach obchodzono Dzień Ziemi. W tym dniu szczególnie powinniśmy choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Punktem kulminacyjnym tych obchodów był przemarsz uczniów przez wieś z kolorowymi transparentami. Hasła widniejące na transparentach mówiły o niebezpieczeństwach jakie grożą naturalnemu środowisku ze strony człowieka oraz wyrażały troskę o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi. Tego dnia także uczniowie prezentowali napisane wcześniej „Listy do Ziemi", w których promowali gospodarkę niskoemisyjną i działania proekologiczne przeciwdziałające niskiej emisji.Uczniowie klasy VI brali udział w Gminnej Olimpiadzie Ekologicznej, której głównym celem było promowanie wiedzy i postaw proekologicznych. Nauczyciele i uczniowie zadeklarowali chęć zmiany swoich codziennych przyzwyczajeń z korzyścią dla zdrowia i naturalnego środowiska.

Dzień Zdrowia w Łunawach - Pokonać cukrzycę

7 kwietnia 2016 r.  w Szkole Podstawowej w Małych Łunawach obchodzono Dzień Zdrowia pod hasłem ,,Pokonać cukrzycę". dzzdroUczestniczyli w nim uczniowie, rodzice i nauczyciele. Zaproszono także wójta Gminy Chełmno – pana Krzysztofa Wypija oraz naszą szkolną pielęgniarkę – panią Hannę Białek. W obchody Dnia Zdrowia wprowadziła pani dyrektor Małgorzata Jakubowska-Siedlecka wyjaśniając uczniom na czy m polega choroba zwana cukrzycą. Później uczniowie z poszczególnych klas zaprezentowali przygotowane wcześniej plakaty oraz hasła dotyczące zdrowia. Dzięki konkursom i konkurencjom sportowym uczniowie mogli czynnie uczestniczyć w poznawaniu zagadnienia związanego z cukrzycą oraz trochę się odprężyć. Dodatkową atrakcją Dnia Zdrowia okazał się pokaz mody przygotowany przez uczniów, ich rodziców i wychowawców poszczególnych klas. Łącząc aspekt zdrowego stylu życia z ochroną środowiska przygotowali oni piękne ubrania z materiałów, które w opinii większości z nas nadawałyby się tylko na śmietnik. Pomysłowość i sposób przygotowania ubrań przerosły najśmielsze oczekiwania, a efekt pracy uczniów i ich rodziców budził spore zainteresowanie. Podczas imprezy uczniowie mogli spożyć smaczne, zdrowe i pięknie podane sałatki, które przygotowali wraz z rodzicami. Natomiast na końcu wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali zdrowe upominki w formie jogurtów pitnych.

dowodyutracone

Karta dużej rodziny

Informator Gminny

informator czerwiec 2015

BIULSTYCZ

10 lat w 8 minut

stat4u